Boj o medaile na ME

V sobotu v Belgii probíhaly poslední mužské zápasy. V boji o bronzové medaile se utkali dva věční rivalové Německo vs. Holandsko a v samotném finále o titul Mistra Evropy Španělé proti domácí Belgii. Obě dvě utkání ukázaly velmi kvalitní hokej.

Holandsko : Německo

V úvodu zápasu oba dva týmy hrály spíše na jistotu. Více šancí si vytvořili hráči Holandska, kterým se těsně před poločasem podařilo vstřelit gól, o který se postaral Jeroen Hertzberger. Němci hráli kvalitní hokej, přenášení hry a individuální akce, ale hráči Holandska jim nedali moc prostoru na vstup do útočné čtvrtiny, a to ani nejlepšímu útočníkovi Německa Christopheru Ruhrovi. Po poločase zvýšili Holanďané svůj náskok krásnou akcí po base line na 2:0. Němci si vytvořili v zápětí několik trestných rohů a šancí, ale holandský gólman Sam van der Ven předváděl neuvěřitelné zákroky a nepustil za svá záda žádný gól. Holanďané naopak potvrdili svou dominanci v zápasu dalšími dvěma góly (z penalty a trestného rohu) a tím si z Mistrovství Evropy odnášejí bronzové medaile.

Belgie : Španělsko

Zlatý hřeb večera byl finálový zápas, který se odehrával před vyprodaným stadionem. V tomto ostře sledovaném zápase měla i naše Česká republika zastoupení a to v režii rozhodčího Jakuba Mejzlíka. Ten svým výkonem ukázal, že patří k těm nejlepším.
Překvapivými finalisty byli hráči Španělska, kteří vyřadili v semifinálovém zápase favority, Nizozemce. Belgičané dokazovali jak soupeřům, tak divákům na stadionu a u obrazovek, že patří ke světové špičce. Domácí svého soupeře nepouštěli k žádným šancím a svou dominanci v zápase potvrdili výsledkem 5:0 a stali se tak poprvé v historii Mistry Evropy před domácím publikem. Dva góly z trestných rohů vstřelili nejlepší střelci turnaje Tom Boon a Alexander Hendrikcx. Ostatní góly byly vstřeleny ze hry a autory byli John-John Dohmen, Gauthier Boccard and Manu Stockbroekx. Z čistým štítem ze zápasu odešel nejlepší gólman turnaje a můžeme říci i nejlepší gólman světa Vincent Vanasch.

V neděli patřil finálový den ženám, kdy se zlaté olympioničky Angličanky utkaly o bronzové medaile se Španělkami. V následném zápase Holandsko vs Německo se rozhodlo o mistryních Evropy a zároveň se bojovalo o kvalifikaci na OH v Tokyu.

Španělsko : Anglie

Zápas byl velmi napjatý a na obě dvě strany vyrovnaný. Angličanky hned v první čtvrtině přečetly španělskou obranu a tak využily šance a dostaly se do vedení 1:0. Španělky od té doby ale určovaly tempo zápasu, vytvořily si několik rohů, které skvělými zákroky vychytala Maddie Hinch. Španělkám se nakonec podařilo překonat Maddie Hinch ve druhém poločase, kdy se krásnou tečí prosadila Maria Tost. Do konce zápasu už nepadly žádné góly, a tak díky výsledku 1:1 se přešlo na nájezdy, ve kterých byly úspěšnější Španělky. S výhrou 3:2 se jim po 16 letech podařilo získat medaili na Mistrovství Evropy.

Finálový zápas žen přinesl takové „El-Clásico“ v pozemním hokeji. Do vedení se Holanďanky dostaly již v první čtvrtině, a to po krásné akci kapitánky Evy De Goeve a Kelly Jonker. Od druhé poloviny Holanďanky udávaly tempo hry a svou pozici světových jedniček ztvrdily druhým gólem, kterým ukončily zápas a získaly zlaté medaile. Holanďanky vyhrály již 10. titul Mistryň Evropy a svou prezentací na hřišti ukazují, že být jim vyrovnanými soupeřkami je těžký úkol. Touto výhrou pod vedením trenérky Alyson Reginy Annany, se zároveň kvalifikovaly na Olympijské hry v Tokyu 2020.