Naše mládí ve Welsu (Rakousko), 1.3.-2.3.2014

Zájezd slavistické mládeže do rakouského Welsu byl vydařený a opravdu si ho děti užily. Organizace turnaje byla precizní.

Přímo z haly se vycházelo na venkovní hřiště, samozřejmě s umělým povrchem, takže všechny děti, kterých tam bylo okolo 150ti, se tam mohly v mezičasech proběhnout, zahrát si co chtěly a nadechnout se čerstvého vzduchu. Počasí taky vyšlo, takže vše šlapalo bez nejmenší komplikace. Všude se pohybovali pořadatelé v zelených týmových tričkách, byli všem nápomocní a každý klub měl svého průvodce, na kterého se mohl s čímkoli obrátit. A nejen po sportovní stránce vše fungovalo bez chyby. Když se zranil náš hráč Adam Vaňko, pořadatelé se o něj spolu s námi postarali, ošetřovali ho, utěšovali, zavolali sanitku, jeli se členem našeho realizačního týmu do nemocnice a nakonec zajistili rodičům, kteří dorazili i ubytování. Večeře při takovém počtu lidí proběhla naprosto v klidu a do hodiny byli všichni najezení. Podávala se polévka a na výběr 2 chody i přílohy, zákusků asi 10 druhů. Večerní program vyplnila tombola, kde každý lístek vyhrával, což děti absolutně nadchlo. Při závěrečném vyhodnocení turnaje dostalo každé družstvo diplom s týmovou fotografii a něco dobrého na zub, nehledě na umístění. Ti na bedně samozřejmě pohár, což v našem případě byly jen starší žákyně.

Pokud mám shrnout tento víkend, na který slavistická mládež vycestovala po dlouhé době, byl pro Slavii velice užitečný. Všichni jsme se vzájemně poznali, děti skamarádily a to je motivace do další činnosti pro každého. Musím ovšem ještě zmínit člověka, který k této bezvadné atmosféře přispěl a to byl pan řidič autobusu pan Tomáš Čabín. Nic pro něj nebyl problém, ve všem nám vyšel vstříc, pomáhal nám s bágly a s dětmi si moc rozuměl. Doufám, že se takových mezinárodních akcí budeme zúčastňovat alespoň 1x ročně. Samozřejmě všichni přejeme Adamovi Vaňkovi brzké uzdravení a držíme palce.

Kateřina Maršounová

 

U10 holky

Předně bych chtěla poděkovat rodičům dětí, které se ho zúčastnily, že nám svoje ratolesti svěřili a umožnili jim zažít něco nového. Myslím, že si to děti užily a získaly i spoustu nových zkušeností jak ze hry, tak i z pobytu mimo domov.

Ačkoliv se naše družstvo neumístilo na horních příčkách a většinu zápasů prohrálo, neznamená to, že holky hrály špatně. Většina týmů, které se proti nim postavily, byla totiž sestavena spíš z kluků, a proto to měly holky hodně těžké. S každým dalším zápasem se ale o dost zlepšovaly a poslední utkání ukázaly i pěkné akce a především týmového ducha, což nakonec vyústilo k výhře. Přála bych vám pak vidět jejich obrovskou radost. Stejně tak se pak radovaly i z poháru a menších cen, které za svoje výkony obdržely. V průběhu turnaje se také všechna slávistická družstva vzájemně podporovala fanděním a vytvářela si tak skvělou atmosféru. Děti se vzájemně sblížily a někteří si tak domů přiváží i nová kamarádství.
Chtěla bych poprosit do budoucna všechny rodiče, aby, pokud to bude možné, využili možnosti svoje děti na podobné turnaje posílat. Nejen, že se tím zlepší ve sportu, který hrají a který je baví, ale hlavně získají spoustu nových zážitků, vzpomínek a přátel, což se cení možná ještě víc. Já sama jsem takových turnajů a soustředění zažila hodně a musím říct, že by byla opravdu škoda je o to ochudit.

Tereza Mejzlíková

 

U12 – dívky

Naše mladé Slávistky sehrály 5 velmi těžkých utkání (3 v sobotu a 2 v neděli). Těžká utkání to byla hlavně proto, že všechny tyto týmy byly složené výhradně z chlapců, pouze 2 z nich měly na své soupisce dvě dívky. Takže naše holky hrály vesměs jen proti klukům. Přestože jsme obdržely více branek než jsme daly, náš herní projev byl velmi pěkný. Holky bojovaly a nedarovaly klukům nic zadarmo a zaslouží si velkou pochvalu. Určitě to byla pro ně velká zkušenost.

Kromě těchto hokejových zkušeností si holky přivezly domů hodně zážitků a dárků z tomboly, získaly na turnaji nové kamarády, snažily se komunikovat i v cizí řeči. Velmi se jim také líbilo společné slávistické fandění.

Už teď se všechny těší na příští rok na další ročník báječného turnaje.

Alena Mejzlíková, Martin Capouch

 

U14 dívky

Na turnaj jsme se moc těšily, protože jsme společně ještě nikde nebyly a také jsme konečně chtěly změřit sily s adekvátním soupeřem. Bohužel jsme opět vyhrály s absolutním přehledem, takže to vypadá, že nemáme v Evropě konkurenci 🙂 a budeme muset vyrazit někam dál :-). Ale víkend splnil daleko větší cíl a to stmelit kolektiv a poznat se také v jiných situacích. To se hráčkám samozřejmě povedlo, protože se hned u rozdělování pokojů pohádaly :-). Ale v moment nástupu na utkání vše zapomněly a byly 1 tým, tak doufám, že je ty zážitky posunou zase o kousek dál v jejich motivaci na trénování.

Kateřina Maršounová, Andrea Matějková

 

Kluci U10 – U14

První březnový víkend se naše mládežnické týmy zúčastnili mezinárodního turnaje v rakouském Welsu.

Bohužel nějakým nedorozuměním se k nám donesla informace, že všechny týmy budou hrát 4+1, ale pár minut před prvním zápasem se dozvídáme, že se hraje 5+1, a to nám trochu komplikuje situaci a to jak počet hráčů na střídání tak taktikou. Nicméně kluci se s tím poprali více než dobře.

Naše nejmladší parta podala na svém prvním zahraničním turnaji velmi dobrý a nebojácný výkon. Kluci se poprvé setkali s velkým rozměrem hřiště a s hrou 5 +1. Trochu si na vše nové zvykali, ale o výsledky v žádné dětské kategorii vůbec nejde. Postupně se děti utkaly s celky z Rakouska a Itálie. Sportovní výkony byly zápas o zápasu lepší. Nejdůležitějším však bylo, že děti turnaj bavil.

U prostřední party se bohužel nejvíce projevilo pravidlo 5+1. Tým byl složen z kluků, kteří spolu hráli poprvé a první tři zápasy si na sebe zvykali. Avšak poslední zápasy se pomalu přibližovaly naší představě, kdy kluci hráli kompaktněji a organizovaněji, než v úvodních zápasech.

Nejstarší kluci pod vedením kapitána Oty Kose sehráli výborné zápasy. Projevilo se zde, že spolu sehráli celou halovou sezonu. Na úvod turnaje porazili vídeňský tým HC Post 2:1. Ani jeden zápas nevypustili. Bohužel skončili na neoblíbené čtvrté pozici, kdy v souboji o třetí místo prohráli s domácími HC Wels.

Tento turnaj, který se konal v pěkné nové hale, byl výborně zajištěn dobře fungujícím rakouským klubem. Z ohlasů kluků byl turnaj vydařený (doufáme :-)), ale pro nás trenéry to byl velmi hektický víkend, na kterém jsme nasbírali mnoho zkušeností zejména organizačních, které se pokusíme zužitkovat v budoucnu při dalších turnajích.

Co se týká výsledků. Nechceme a nebudeme u dětských kategorií klást důraz na výsledky. Od podzimu loňského roku ve výchově dětí výhradně užíváme metodiku Horsta Weina. Dle našeho názoru zlepšení u dětí je výrazné. Chce to trpělivost, vše má svůj čas.

Výsledky:
Nejmladší:
THC LINZ (RAK)- SKS 7:0
POST SV (RAK)–SKS 5:0
HC RIVA (IT)- SKS 1:0
O sedmé místo:
HC WELS (RAK)-SKS 0:1
Umístění: 7 místo (8. účastníků)

Prostřední:
SKS (kluci) – SKS (holky) 1:0
HC WELS (RAK)- SKS 3:0
HC RIVA (It)-SKS 4:0
SKS – Concordia (Chor.) 0:3
HC EPITOK (Maď)-SKS 3:1
Umístění 5. místo (6 účastníků)

Nejstarší:
POST SV (Rak)-SKS 1:2
SKS- Concordia (Chor.) 0:3
HC Epitok (Maď)-SKS 2:3
HC WELS (rak) –SKS 3:1
Umístění 4. místo (8 účastníků)

Mužská – dětská – složka tímto dětem a rodičům doporučuje, aby hráči nastupovali na zápasy či tréninky s chráničem na zuby. Je to výborná prevence a je to samozřejmé v podstatě u všech sportů. Chrániče na zuby v dnešní době jsou velmi dostupné. Děkujeme.

Miroslav Ludvík, František Stránský, Petr Linhart

 

Postřehy hráčů:

Jakub Sankot (15): Na turnaji se mi líbila příjemná atmosféra, dobré jídlo a především dobrá hra a féroví rozhodčí. Viděl jsem zde nejhezčí šatny a pěkné sprchy. Na druhou stranu nelíbil se mi soubojový pavouk, cena pití a samozřejmě a nejvíce to, že mě někdo (Petr) donutil pískat :-). Byly zde také krásné pokoje na hotelu. Celkově hodnotím turnaj jako dobrý.
Otto Kos (14): Na turnaji byla velmi pěkná hala s dobrým povrchem. Výborné také byli šatny a nové sprchy. Rozhodčí byli spravedliví. Hrálo se mi tam velmi dobře. Turnaj byl celkově zábavný.
Jan Brzák (11): Turnaj se mi líbil, protože vše bylo zajištěné. Šatny byly pěkné a sprchy byly nové a nesmrděly. Trenéři dělali dobrou taktiku a myslím si, že díky tomu jsme skoro všechno vyhráli.
Marin Plachý (9): V Rakousku sem prožil nejlepší zápas, co sem kdy hrál.
Jakub Kos (12): Tento turnaj se mi líbil. Jinak jsem si zachytal i za kluky i za holky a dokonce i za nějaké holky z Rakouska. Nejvíc se mi asi líbilo TOMBOLA. 🙂 🙂 🙂
Marek Mušinský (7): Nejvíc se mi na turnaji líbily zápasy, ale nebavily mě přestávky. V zápase se mi líbilo, když jsme dali gól. Líbilo se mi, že jsme byli pátí. Líbilo se mi také, že holky starší žákyně porazili Italky.
Martin Jelínek (9): Bylo mi nepříjemné troubení na konci zápasů. Líbily se mi pokoje s palandami.
Aleš Větrovský (10): Turnaj byl hezký ale někdy fanoušci moc řvali a siréna na začátku a konci zápasu byla velice hrozná.
Matyáš Boháček (9): Bylo dobré si zahrát s týmy z jiných zemí. Měli jsme dobré rychlé útoky. I obrana byla dobrá. Siréna na konci a začátku zápasu byla strašně hlučná. Turnaj byl fajn.
David Procházka (7): Dal jsem gól. Vyhráli jsme.
Haken Tomáš (10): Bavilo mne hrát v obraně.
Filip Haken (9): Bavilo mne hrát v útoku.
Matyáš Hanuš (9): Bavilo mě, když jsem hrál a jak jsem si střídal. Pokoj byl docela dobrý. Naštvalo mě, že nechali protihráčům víc času na nájezd.
Michal Petschat (10): Turnaj byl výborný, ale většinu zápasů jsme prohráli, protože jsme nebyli postaveni tam, kde jsme měli být. Musíme se naučit stát tam, kde musíme.
Štěpán Šmíd (7): Turnaj byl docela super. Cesta autobusem docela dobrá.
Petr Jelínek (11): Ubytování dobré. První den nebylo moc času a přestávky byly mezi jednotlivými zápasy docela zdlouhavé. V rozvržení zápasů jsem měl zmatek, protože tam bylo napsáno hodně týmů Slavie a nevěděl jsem, který je který.

Start a Conversation