Petr Troníček: Nový trenér mužů a jeho vyhlídky na sezónu 2017/18

Jak již jistě víte, minulou sezónu ukončil své působení na pozici hlavního trenéra mužů Tomáš Babický a s ním také, jakožto jeho pravá ruka, i František Stránský.

Přes prázdniny jsme měli tedy jasný cíl. Zajistit nového trenéra se zkušenostmi odpovídajícími mužské úrovni. Našlo se několik kandidátů, ale nakonec jím přeci nemohl být nikdo jiný než trenér s mezinárodními zkušenostmi Petr Troníček.

Připravili jsme si pro Petra několik otázek, ale hned po první se nám velmi mile rozpovídal, a tak jsme nakonec nechali celý rozhovor v jeho režii. Nezapomněl se zmínit o své hráčské a trenérské minulosti a ani o tom, jaké má vyhlídky do budoucna s týmem Slavie.

Přípravný zápas s nizozemským týmem.
Přípravný zápas s nizozemským týmem.

“S hokejem jsem začínal ve Slavii v 10 letech. Zde jsem začal i s trénováním, kdy jsme trénovali s Tomášem Hladíkem nejmenší děti během civilní vojenské služby. Ve 22 letech jsem se přesunul k pražskému rivalovi – Bohemians, kde jsem svoji herní hokejovou kariéru i uzavřel. Jako hráč jsem hrál poháry za Slavii i Bohemians (kde především v hale jsme dokázali opakovaně postoupit do A divize a venku drželi B divizi). V reprezentaci jsem byl v týmech do 16t 18 a 21 let. V té době neexistovalo Mistrovství Evropy do 16 a 18 let, ale byl známý turnaj Coca Cola Cup, kde jsme získali první a třetí místo. S juniory jsem byl součástí týmu, který vybojoval bronzovou medaili na ME ve Vídni v roce 1998.

Souběžně se svojí herní kariérou jsem trénoval různé týmy v Praze. Ženy Pragy, muže Bohemians i jejich dorostence. Muže Hostivaře při fúzi s Bohemians. Po skončeni hráčské kariéry jsem strávil čtyři roky u mužů Presidentu, kde nadále trénuji tým mladších žáku a mám souběžně na starosti celkový koncept výchovy mladých hráčů, který jsme spolu s trenéry Presidentu vytvořili před třemi roky.

K reprezentaci jsem se dostal v roce 2007, kdy jsem byl osloven tehdejším koučem U21 Michalem Tomsem, abych mu pomohl s přípravou. Halovou divizi B jsme s přehledem vyhráli a postoupili do A divize. I po dvou letech jsme ji v roce 2009 v Praze dokázali udržet. V tentýž rok jsme se plynule přesunuli k mužům a zažili asi jedno z nejúspěšnějších období mužské reprezentace, 2009 – 2012 (kvalifikace na MS2010 – 4. místo, první zápas prohra 1:0 s Argentinou šokovala nejednoho hokejového odborníka; ME2011 divize B – 1. místo a postup do A divize 2013; Champions Trophy Challenge II 2011 – 5. místo – tady jsme dokázali za sebou nechat týmy jako Rakousko, USA, Čínu; kvalifikace na OH 2012 – 5. místo). Od letošní sezóny jsem trenérem mužské reprezentace.

Od roku 2012 se účastním spolu s Karolínou Kříženeckou kurzu pro trenéry pořádaného EHF a FIH. Je to skvělá příležitost diskutovat a polemizovat o hokejových tématech s ostatními trenéry a také cesta ke většímu rozhledu a získání zkušeností. Práce v různorodém kolektivu, analýzy soupeře, vyhodnocení, prezentování vlastních závěrů. V roce 2016 jsem zakončil své čtyřleté „studium“ v Londýně certifikátem FIH level 3 coach a EHF Top coaches course certificate.

Slavia má vždy cíle nejvyšší. Titul z domácí soutěže se bere jako samozřejmost, i když cesta k němu není pokaždé jednoduchá. Pohárová Evropa je cíl, ke kterému se upíná celou sezónu. Letos nás čekají poháry dva – halový a venkovní. Cílem halového je postup zpět do divize Trophy a venku se také vrátit do Trophy a usilovat o EHL – což je úkol nelehký, ale ne nemožný – Slavia měla letos k postupu blízko.

Mým osobním cílem je zlepšit rozhodovací proces každého hráče a s tím související proces řešení situací, které rozhodují o výsledku zápasu – především na evropské úrovni. Právě skončený evropský šampionát v Amsterdamu je pro mne inspirací.”

 

Petrovi velmi děkujeme a nám už nezbývá nic jiného než se na nadcházející sezónu těšit.

Start a Conversation