Semifinále na mistrovství Evropy

Již od konce minulého týdne se v Belgii odehrává Mistrovství Evropy A divize, kde je k vidění ten nejlepší hokej našeho kontinentu, a to jak mužů tak žen.

Ve čtvrtek se rozhodovalo o finalistech mužské složky v zápasech: Španělsko vs. Nizozemsko a Belgie proti Německu. Oba zápasy byly velmi vypjaté a poskytly všem sledujícím velmi pěkný hokej, především druhý zápas. Obě utkání vám zde mírně nastíním.

Španělsko – Nizozemsko

Španělé nastoupili do zápasu o dost aktivněji a ze začátku dokázali vybojovat hned několik šancí. Nakonec z jedné udělali roh a ten následně proměnili. Nizozemci se po nějaké chvíli konečně dostali hlavou do zápasu a také si připsali pár šancí, ale srovnávací gól nepřišel. Druhá čtvrtina již byla více nahoru dolů. První roh přesto vybojovali hráči Španělska a po dobře umístěné střele nahoru k levé tyči zvýšil hráč Quemada skóre na 2:0. Soupeř se pokusil o odpověď a také se i několikrát dostal do útočného kruhu, ale v rozhodujících okamžicích byli jeho hráči druzí.

Druhý poločas. Josep Romeu proměnil třetí španělský roh v zápase. 3:0. Oranje se gólovým deficitem však nenechali rozhodit a následně vybojovali dva rohy, které brankář s přehledem vychytal. V poslední části zápasu ještě přitvrdili v presu, ale ne a ne upravit skóre ve svůj prospěch. Mezitím se v 50. minutě jižanský útočník ocitl v perfektní gólové situaci, kdy neváhal, a náskok ještě navýšil. Tým Nizozemí přesto neustával a bojoval o každý balón. To se nakonec vyplatilo a Bakker proměnil šestý roh. Sedm minut do konce. Ofenziva pokračovala a Španělé bránili zuby nehty. Další roh. Vedle. Nizozemci jdou do hry bez golmana. Cortes vybojoval roh a Janssen vsítil. 70 vteřin do konce, 4:2. Španělé zahazují, aby získali čas. Soupeř se však stále vrací do útočné čtvrtiny a daří se mu v posledních sekundách vybojovat ještě jeden trestný roh. 4:3. Konec zápasu.

Poslední čtvrtina byla dosti vypjatá, ale dohnat 4 góly je i na Holanďany velké sousto. Španělé se tak probojovali do finále poprvé od roku 2007.

Belgie – Německo

Zápas začal dosti vyrovnaně, šance byly na obou stranách, stejně jako vybojované trestné rohy. První gól však padnul až v druhé čtvrtině, kdy z dorážky vsítil Christopher Ruhr. Po té tentýž hráč vytvořil nádhernou šanci po hře na „bejslajně“, kterou Florain Fuchs bez váhání proměnil. Konec poločasu 0:2 pro německý tým.

Do druhého poločasu nastoupila Belgie lépe, a to i díky silné podpoře fanoušků, kteří neustávali ve skandování stejně jako jejich svěřenci na hřišti v boji o každou příležitost snížit výhodu soupeře. To se také nakonec podařilo po střele Toma Boona z trestného rohu. Soupeř se však ničím nenechal zastrašit a vybojoval další trestný roh, který byl nakonec anulován, a to díky výbornému postřehu brankáře, který si všiml, že německý chytač zastavil balónek za hokejkou rukou. Po zápase prozradil, že si tohoto již všiml u neměckého celku několik let zpátky, ale čekal na správný moment. Třetí čtvrtina 1:2.

Poslední část zápasu. Oba týmy se snaží vytvořit si nějaké šance, ale ani jednomu se to moc nedaří. Vypjatost celého zápasu potvrzovala samotná oslava vybojovaného rohu hráčem Belgie Wengezem Victorem, který dav ještě více povzbuzoval ve skandování. Roh bohužel srovnání nezajistil. Domácí se však srovnání přeci jenom dočkali, a to z dohrávky trestného rohu. 54. minuta 2:2. Fanoušci ženou sveřence kupředu k postupu. Rozehra na čárkovaném kruhu, Victor Wengez zkušeně naznačil, a německý obránce tak ztratil požadovaných 5 metrů a byl mimo hru. Belgičan díky získané výhodě prošel do kruhu skoro neohrožen a backendovým úderem dostává domácí do vedení. 4 minuty do konce. Němci jdou do hry bez golmana, dokonce se i dostali do šance, kterou však soupeř ihned potrestal dlouhým lobem za obránce a dovedením balónku do prázdné branky. 4:2. Belgie postupuje do finále!

Nádherný zápas. Doporučuji si pustit záznam.

Je to tak snad poprvé v historii, kdy ve finále Mistrovství Evropy není Nizozemsko či Neměcko.

Zápas o třetí místo můžete dnes sledovat od 18:00 a finále od 20:30 na EuroHockey TV nebo BBC Sport.

Kromě mužů hrají v Belgii také ženy. Jejich semifinále se odehrála včera, kde v prvním jednoznačně vyhrály Nizozemky nad olympijsky zlatou Anglií. Ve druhém semifinále se utkaly hráčky Německa se Španělkami. V tomto velmi vyrovnaném zápase se první ujaly vedení jižanky. Soupeřkám se však do konce prvního poločasu podařilo srovnat a začátkem druhého půle se dostaly i do vedení. Ke konci zápasu se španělskému celku podařilo srovnat, ale konečné slovo měla neměcká hráčka Nike Lorenz z trestného rohu.

Nizozemí – Anglie 8:0

Španělsko – Německo 2:3

Zápas o třetí místo se hraje zítra od 13:30 a poté finále od 16:00. Oba zápasy můžete také sledovat na EHTV či BBC Sport.