Tomáš Babický: rozloučení s trenérem roku

Tento rok se s námi bohužel nerozloučil jenom obránce, Vojta Sládek, ale také i Tomáš Babický, hlavní trenér mužského týmu a letošní trenér roku. V rozhovoru nám Tomáš nastínil, co všechno trenéřina obnáší a co by měl správný tréner splňovat.

Finále extraligy mužů 2017, kdy sešívaní znovu obhájili titul.

Jak bys shrnul svou karieru ve Slavii? Jak hračskou, tak trenérskou?
Můj hokejový život na Slavii započal v pěti letech, to se psal rok 1975, pod vedením trenéra pana Suchého. Po celou dobu ve Slavii jsem měl štěstí na dobré trenéry, mimo jiné pana Svatoně staršího, pana Poludvorného, následně v mužích pak pana Sklenáře a pana Popelku, který byl také můj hráčský vzor.
V roce 2005 jsem ukončil hráčskou kariéru. Poté jsem převzal po Milanu Popelkovi družstvo mužů, které jsem postupně přebudoval až do dnešní podoby.

Jaký byl přechod z kapitána (hráče) na trenéra? Mohl by to zvládnout i někdo ze současného kádru Slavie?
Abych pravdu řekl, první rok, co jsem začal trénovat muže, jsem spíš s kluky z lavičky hrál 🙂 než je trénoval. Ale postupně jsem se vžil do role trenéra. Musím říct, že trenér se učí celý život a postupně jsem zjišťoval jaká je role trenéra, tedy co vůbec trenéřina obnáší.
Z současného kádru Slavie by roli trenéra mužů mohl zvládnout V. Sládek, který má již zkušenosti z trénování družstva žen Slavie.

Jak jsi přišel k trénování nebo co tě na tom bavilo?
K trénování jsem se dostal přirozenou cestou. Hokej je můj život, proto je přirozené, že jsem po ukončení hráčské kariéry začal trénovat mojí milovanou Slavii.

Mistrovství Evropy v halovém hokeji u21.
Mistrovství Evropy v halovém hokeji u21.

Co musí dobrý trenér zvládat nejlépe?
Musí mít cit pro hru a hráče a sledovat kam se ubírá mezinárodní hokej. A co je velmi důležité je neustále být otevřen novým hokejovým trendům, které doplňují a rozvíjejí trenérskou práci.

Jaký byl nejlepší a nejhorší moment tvé trenérské kariery?
Tak nejlepší trenérský moment ve Slavii byl můj první titul a druhé místo v roce 2015 v Trophy. A nejhorší zážitek … no spíše zklámání (bohužel ne herně, ale výsledkově) letos na Elektrostalu v Trophy. Kluci hráli opravdu dobře, ale chybělo nám sportovní štěstí, které na takovém turnaji mužstvo prostě potřebuje.

Co plánuješ dále??
Mimo svojí práci svazového trenéra ČSPH budu dělat šéftrenéra mládeže v Mnichovicích.

Tomášovi děkujeme za rozhovor a přejeme mu, ať se mu v nové životní cestě daří.

Start a Conversation