Úprava pravidel pro sezonu 2019/2020

Po proběhlém školené rozhodčích na aktuální sezonu pozemního hokeje přinášíme důležité informace o úpravě pravidel a aktuální odměny pro rozhodčí.

Odměny za odpískané utkání:
extraliga ženy/muži    800,- Kč
1.liga muži  600,- Kč
dorostenky/ dorostenci   400,- Kč
starší žactvo  200,- Kč
mladší žactvo  100,- Kč a hlavní rozhodčí 400,- Kč
.

Změny pravidel platné v nové sezoně:

1) ZMĚNA PRAVIDLA – Z pravidel bylo vymazán odstavec o tzv. „kicking-backovi“ – hráči s brankařskými privilegii.

Jestliže bude družstvo hrát bez gólmana v počtu jedenácti hráčů, tzn. místo brankáře bude na hřišti hráč, tento hráč nebude označen jiným dresem a v kruhu nebude mít privilegia gólmana (hra tělem).

– v případě trestného rohu může vybíhat 5 hráčů, kteří mohou být chráněni pouze maskami na trestné rohy a nikdo nesmí hrát tělem.

– v případě penalty může být hráč na postu gólmana chráněn také pouze maskou na vybíhání rohu a nesmí hrát tělem

2) UPŘESNĚNÍ PRAVIDEL – Rozehrávka volného úderu pro obranu po trestném rohu.

Po ukončení rohu může hráč s maskou rozehrát útočnou akci, ale nesmí, pakliže neodloží masku do hry dále zasáhnout.

– Např. nesmí s maskou vést balónek na holi, nesmí se zapojit do bránění

– Zjednodušeně tedy může rozehrát s maskou volný úder, nicméně nesmí si rozehrát tzv. „self-pass“

3) UPŘESNĚNÍ PRAVIDEL – Trefená část hráčského vybavení.

Pakliže bránící družstvo odloží během rohu nebo po něm obrannou výstroj (kolenní chrániče, masky) a tuto výstroj v kruhu zasáhne balónek, je nařízen trestný roh a v případě, že zjevně zabrání vstřelení gólu, může být nařízena penalta.

4) ZMĚNA PRAVIDEL – Vymazání článku o tom, že daná hrací část končí při trestném rohu druhým opuštěním míčku kruhu.

Je zrušeno pravidlo, že při dohrávaném rohu při čtvrtině, poločase nebo na konci zápasu, končí roh v případě, že se balónek 2x dostane za hranici trestného kruhu. Hranici tak tvoří pouze čárkovaný kruh.

5) UPŘESNĚNÍ PRAVIDEL – Vysvětlení posouzení vzdálenosti 5m při rozehrávce okolo kruhu.

Při rozehrávce před kruhem musí být všichni hráči vzdáleni 5m. Pouze v případě, že k rozehrání dojde okamžitě, může bránící hráč „stínovat“ na hranici kruhu protihráče s balónkem.

6) ZMĚNA PRAVIDEL – Výměna rozehrávajícího hráče při TR.

V případě, že při zahrávání trestného rohu, vstoupí jakýkoli útočící hráč do kruhu dříve, než

se roh rozehraje, je na půlku vykázán hráč útočícího týmu, který roh nahrával. Může být nahrazen jiným hráčem.

7) POSUZOVÁNÍ VYSOKÉHO PUŠE

Dodatkem k pravidlu o vysokém k puši, resp. došlo k jeho vysvětlení – modifikaci posuzování. Rozhodným okamžikem pro posouzení situace a její nebezpečnosti již není moment odehrání míče hráčem, který vysoký puš zahrává, nicméně KULMINAČNÍ BOD – tedy moment, kdy míč nabírá cestu dolů – většinou se při dlouhých přihrávkách jedná o vzdálenost cca 20m od místa dopadu. Na samotném posuzování se nic nemění – tzn. že hráč, který vysoký puš hraje, je zodpovědný za jeho bezpečnost. Přijímající hráč ze stejného týmu musí být v době, kdy míč kulminuje cca 20m od něj osamocen – aby nevznikla nebezpečná situace. Pokud je u daného přijímajícího hráče protihráč, v hrací vzdálenosti, jedná se o nebezpečný míč a následuje volný úder proti týmu, který zahrál puš. Pokud však obránce do místa dopadu míče (ke spoluhráči hráče, který míč zahrál) dobíhá z větší než herní vzdálenosti, má za povinnost nechat tohoto hráče míč zpracovat (a to i ve střeleckém kruhu). Pokud ne, následuje rozehrávka proti němu.

„Za komisi rozhodčích Vám přejeme úspěšnou sezónu a věříme, že v jarní části hokejové ligy, budou na hřištích převládat pozitivní emoce a radost z gólů.“

Start a Conversation