„A“ MUŽI -HODNOCENÍ SEZÓNY 2021/22

SKS v uplynulé sezóně opanovala v mužské kategorii téměř vše: „A“ muži titul venek/hala, U18 titul venek, U15 titul venek/hala. Neúspěchy se rádi připomínají, tak by bylo jistě vhodné se pozastavit nad tím, co se v SKS v letošní sezóně povedlo. Pakliže zvítězí seniorské a mládežnická mužstva ve svým vrcholových soutěžích, pak by nás mělo zajímat jakým to bylo způsobem. Tato informace je pro  nás zcela zásadní. Ve všech výše uvedených kategoriích to bylo vítězství, kdy mimo jiné parametry soupeři byli poraženi především tím, že slávisté byli v zápasech hokejovější (individuální technice, výstavby rozehrávky, výstavby útoku, defenzivě, či celkově hře 1 x 1…atd.). Přidáme-li k tomu  věkové složení, pak dojdeme k zajímavé informaci, že hráči dorostu přehráli soupeře, ač byl o  1 1/2 starší. Téměř před 10 lety se opětovně začalo s dětmi v SKS systematicky pracovat a letošní sezóna již přináší své ovoce v celé své šíři.

Jaká tedy byla sezóna „A“ mužstva mužů SKS, jenž suverénním způsobem vyhrálo titul Mistra ČR v pozemním hokeji 2021/2022:

stručné v bodech:

STŘELECKÁ POTENCE:

 • SKS zapojila do extraligových zápasů na 28 hráčů a na mezinárodním poli pak 30 hráčů
 • SKS – góly vstřelila v základní skupině 86, obdržela 14, rozdíl +74
 • SKS v play-off vstřelila 21 gólů a obdržela 2 branky, rozdíl tak činí +19
 • SKS celkově tak vstřelila 107 gólů, obdržela 16, což činí rozdíl +91
 • SKS tak vsítila v průměru 6,3 branky na jeden zápas
 • SKS – nejlepší střelcem celé extraligy se stal hokejový virtuos Martin Babický, který v 17 zápase vsítil na 27 gólů a na bezpočet nehrál, či akci režíroval. Blahopřejeme.

MEZINÁRODNÍ SROVNÁNÍ:

 • SKS absolvovala na 5 zahraničních výjezdů. Kdy 3x venkovní příprava, 1 x halová příprava, 1 x pohár – Trophy II.v Ženevě.
 • SKS tak na 17 zápasů v extralize absolvovala dalších 9 mezinárodních zápasů (nepočítána hala)
 • SKS se v rámci přípravy na podzim se utkala ve Vídni s Post Wien 3:5, AHTC 8:2, v březnu 2x s Post Wien 0:6,0:2, duben-květen v Poznani s Grünwaldem 3:3 a reprezentací Polska 0:4
 • SKS se v rámci pohárového turnaje Trophy II v Ženevě utkala s mužstvy Servette Ženeva 3:3, Met Cardiff 1:5, Žitomir 0:3
 • SKS celkově 2021/22 v mezinárodní konfrontaci 1 x výhra, 2 x remíza, 6 x prohra
 • SKS celkově 2021/22 v mezinárodní konfrontaci skóre 19/33 (záporné)

TRÉNINKOVÝ ROZVOJ:

 • SKS absolvovala cca 130 tréninkových (hokejových jednotek)
 • práce v této sezóně navázala na předchozí ročníky – rychlost hry (myšlení tak reálná), herní cvičení, street hockey, tvorba 1:1, 2:1, 1:2, 3:2, 4:2, 6:5
 • opětovně chceme posunout – zvýšit intenzitu a koncentraci v tréninkových jednotkách
 • musíme zapracovat na opětovné zlepšení fyzické kondice – především horní část trupu
 • musíme se zaměřit na timing náběhu útočníku a důraz v útočné čtvrtině a střeleckém kruhu, včetně důsledného obsazování tzv. „hot zone“
 • – tréninky exekutorů rovněž mimo oficiální trénink a všichni hráči budou umět určitou specifickou činnost při výkou trestných rohů – musíme se posunout dále
Tři opory

HERNÍ ROZVOJ:

 • podařilo zapracovat další 2 varianty defenzivního systému a další se již vyzkoušel a bude se zkoušet.
 • podařilo se ustálit varianty standardních situací, přičemž zde se však ještě musí notně na této činnosti zapracovat
 • očekáváme od trestných rohů větší úspěšnost 
 • musíme zlepšit defenzivu trestných rohů – vybíhání
 • notně potřebuje zlepšit variabilitu rozehrávky při případné absenci Tomáše Procházky
 • SKS zlepšila rychlost – obecně ve ¾ hřiště – nicméně ještě chceme být lepší
 • SKS musí zapracovat v důrazu, zodpovědnosti a důsledném obsazování tzv. „hot zone“, včetně timingu náběhu útočníků
 • – atd.
SKVĚLE HRAJÍCÍ PO CELOU SEZÓNU MARTIN CAPOUCH

Víme, že jdeme správným směrem, ale ještě před námi je mnoho práce.

JAKÁ TEDY BYLA LETOŠNÍ SEZÓNA?

Úspěšná, velmi úspěšná. Muži SKS  vyhrálo titul a to rozdílovým způsobem, kdy vyjma jediného výpadku na podzim (remíza) dominovalo domácí soutěži. Přičteme-li, že muži SKS získali v únoru zlato také z haly, a zajištění účasti nejprestižnější soutěži v Evropě, pak tato sezóna byla zajímavá a velmi, velmi úspěšná.

Najdeme však určité zklamání a tím byl pohár v Ženevě, kdy nás dostihla naivita přenesená z extraligy a to především v útočné části hry. Stačil jeden gól vsítit navíc Servete, či jeden dát či neobdržet Cardiffu nebo neprohrát s Žitomirem, a pak byla cesta do EHL přímá, takto bylo rozhodnutu až následně. Ještě bychom našli ještě jednu kaňku na této sezóně. Od ledna do dubna nás stihla poměrně velká marodka – zranění – např. 4 zlomeniny (to je zcela mimo běžný rámec), tak snad jsem si to vybrali.

VÝHLEDY DO BUDOUCNA

Chceme být opět úspěšní na domácí scéně a to jak venku tak v hale. V rámci přípravy absolvujeme na podzim přípravné zápasy ve Vídni, na jaře v Mnichově a Poznani. Halový pohár v únoru, který si SKS vybojovala, ještě není rozhodnut, kde uskuteční. A konečně velká sláva – zápasy EHL přelom září – října, kdy chceme býti co nejlepší.

Kádr oproti letošní sezóně dostane určité změny. Tomáš Rybáček se po dlouhé a úspěšné kariéře rozhodl ukončit svoji činnost v A mužstvu SKS, mladí talenti Josef Toms a Jan Vitošek míří za vzděláním (a hokejem) do Belgie či Amsterodamu. Na druhou stranu se vrací po zahraniční pracovní štaci střelec David Vacek, a dále přichází talentovaný reprezentační brankář Slovenska Jakub Bogár. Dále se na jaře (2023) se vrátí v plné síle po zranění Jakub Griebl, či  navrátilci po zranění Ondřej Dvořáček, Adam Vaňko, L.Kožich jistě budou v plné síle o důvěru. Zcela jistě někdo z mladíků či dorostenců dostane prostor, aby ukázal co v něm dříme. Na jaře rozšířil kádr rovněž Tomáš Drastík, či Jakub Jandík. Během následujících dvou let bude nutné zapracovat mladíky ročníku 2006 do širšího kádru A mužstva, tak aby SKS byla za jeden či dva roky stále tak výrazná.

Josef Toms (Belgie) a Jan Vitošek (Holandsko). Hodně štěstí!

Plánujeme zapojení poměrně širokého kádru hráčů (cca 35), neb je nutné myslet na další sezónu, kdy by mohlo dojít k větší obměně kádru, tak aby tato obměna proběhla úspěšně. Chceme se dál posouvat a jsme otevřeni novým myšlenkám, které nás posouvají. Každé zlepšení které přinese pár procent posunu k lepšímu, v celkovém součtu činí rozdíl, který určuje hranici úspěchu/neúspěchu.

Marek Svatoň –  OPORA SKS – vynikající sportovní forma od ledna letošního roku

PODĚKOVÁNÍ STRAŠÍM HRÁČŮM

Chtěli bychom také poděkovat všem „starším“ (30+) hráčům kteří v klidu táhli mužstvo za svým cílem. Zvláště bychom chtěli poděkovat Tomáši Procházkovi, pakliže mu to zdraví dovolovalo, předal mnoho zkušeností mladším hráčům. Ač jako budesligový šampion nemusel, vždy rád pomohl. To se o některých bývalých hráčích či činovnících řičí ani zbla nedá. Asi by stálo za to si z něho vzít příklad.
Tomáš Procházka

Za realizační tým

Schilders, Ludvík

Ještě tímto chceme poděkovat manažerovi týmu Lukáši Derbalovi a Františkovi Stránskému, bez Vás by to nešlo! Díky.

Start a Conversation