HALA -muži“A“ – konečné třetí místo, aneb jak jsme si to prohráli

Na sobotu 27.1.2024 bylo naplánované v Plzni FINAL 4 letošní halové soutěže. Jelikož jsem se umístili v základní čísti na druhém místě čekalo nás utkání s Bohemians. Utkání lze shrnout několika větami. Za prohru si můžeme jen a jen sami, kdy herní a střeleckou převahu jsme nedokázali využít po celou dobu zápasu. V prvním poločase byl výkon SKS dominantní, kdy jsme si vytvořili nejen územní převahu, ale i velké množství střeleckých příležitostí, včetně vysloveně 100%gólových šancí, nicméně u všech jsme nechali vyniknout gólmana hostí Petra Větrovského. V druhém poločase soupeř postupně vyrovnal hru, přesto poměr střeleckých příležitostí byl na straně Slavie. Bohužel, my jsme svoje střelecké příležitosti neproměnili a  sok z Vršovic v podstatě z pěti příležitostí dal tři branky. Střeleckou potenci SKS pak doháněl David Vacek se třemi góly, což však je v kontextu našich možností bylo málo. Druhou branku jsme  dostali při defenzivní chybě v oslabení a třetí při defenzivní chybě při power-play 6×5. Pakliže například jdeme ve druhém poločase brejkovou situací 3 proti 1, musí to být gól. Jak již to však v hokeji a sportu chodí, někdy se daří a jindy je to slabší. V závěru se nám nedařilo v samostatných nájezdech. Pakliže vezme finále venkovní ligy 2020/21, 2022/23, kde jsme rovněž neuspěli v samostatných nájezdech, je to prvek na který se budeme muset v průběhu roku zaměřit.

Pozitivní na průběhu utkání bylo několik faktorů. Jednak Slavia zvládla stres na konci utkání a do poslední chvilky se snažila vyrovnat, což se povedlo. Další faktorem je skutečnost, že se podařilo zabudovat do mužstva mladé hráče a herní projev má stoupající tendenci. Rovněž není bez povšimnutí množství herní situací, které hráči SKS  vyústili do zakončení.  Herní projev byl zajímavý, ale zakončení nedůrazné.

SK SLAVIA PRAHA – Bohemians Praha 3-4 (po nájezdech) 1:0

Góly: 3x Vacek

Sestava: Hanus T/G, Hanus M., Dubina/C, Vaňko, Capouch, Plachý, Šmíd, Bodnár, Svatoň, Vacek, Urbanec,Toms F.

Ke kladům halové sezóny patří návrat Jana Urbance po zranění  na hřiště. Jeho technické umění a variabilita hokejového myšlení dává ofenzivní části výstavby útoku zcela jiný rozměr. Zaslouženě vyhrál nejlepšího střelce základní části extraligy. Škoda jen, že se zranil na počátku druhého poločasu v semifinále, což rovněž ovlivnilo celkový výsledek zápasu. Pakliže by se Honza udržel zdráv a pracoval na své fyzické kondici, byl by oporou útočných řad v reprezentaci.

Dalším kladem letošní sezóny je pak zapracování, či nahlédnutí mladíků do halového mužstva „A“ SKS, kdy již druhou sezónu (první účast byla na poháru v loni v únoru v Mannheimu) odehrál vysoké úrovni s ohledem na jeho věk(17)  Štěpán Šmíd, v posledním dvojkole a semifinále dostal příležitost další výborný rozdílový talent František Toms(15), který přes svůj věk nepřestává udivovat herním myšlením a technickými dovednostmi. Tento hráč si svojí příležitost  poctivě vybojoval na trénincích (to je jen doplnění pro třetí osoby neznalé prostředí v současném SKS). Dále dostal v jednom dvojkole možnost zahrát si Jirka Dobeš (17), který v posledních měsíci na sobě velmi intenzivně pracuje a pakliže vydrží a rozvine rovněž herní činnosti, řekne  si během roku  o svoji větší příležitost v SKS „A“, nicméně zatím musí pracovat a být trpělivý.

Abychom nezapomněli na další mladíky, výraznou oporou je Martin Plachý (19), který nám roste potenciálem na velmi výrazného útočníka s mezinárodním přesahem. Již v přípravě jsme sázeli na Martina Jelínka (19), který onemocněl a nezasáhl do bojů v extralize. Je to škoda, trochu by jsi měl Martine zabrat. Nutné ještě zmínit, že jedno dvojkolo odehrál Marek Mušinský (17), který se sice po celou zimu herně trápil , ale poté kdy jsme viděli finále dorců, hrál výborný hokej, plný pohybu,tedy Mára by mohl být zpět a budeme se těšit na jeho výkony.

Z opor mužstva lze hodnotit každého zvlášť, ale učiníme to hromadně. Ostřílení matadoři Tomáš Hanus/G, Martin Hanus, David Vacek po celou dobu ligy podávali osvědčené výkony. Doufejme, že jim zdraví vydrží a budeme se těšit na jejich herní projevy v SKS i v budoucnosti. Podrohoty v letošní sezóně hráli Marek Svatoň a Kryštof Bodnár. Zatímco Kryštof odehrál výbornou halovou sezónu, kdy zvláště v první části extraligy, držel a táhnul Slavii, Marek jakožto vynikající hráč se trápil se svým zdravím, ale spoléháme na něj, je srdcař a somatotypem hráč, kterých v ČR moc není. V letošní sezóně podával velmi dobré výkony na postu pravého ofenzivního obránce dlouholetá opora SKS a reprezentace Martin Capouch, rozhodně nezklamal, kdy hrál svůj standard.

Spolehlivým a na vysoké úrovni hracím hráčem je bezesporu kapitán mužstva Patrik Dubina (21), který přes svůj mladý věk jejíž také oporou v reprezentaci ČR. V podstatě premiéru v letošním roce si v hale odehrál  další mladík Adam Vaňko (21), který by v budoucnu mohl být výrazně ofenzivním pravým bekem. Chce to čas, až Adam uklidní svoji hru, bude to potěšením pro ofenzivně naladěného diváka se na jeho útočné steče dívat.

K halovému mužstvu SKS, lze uvést ještě absence hráčů Jana Brzáka, talentovaného hráče se skvělým pohybem a myšlením („give and go“), či skvělého hráče na pravou stranu Martina Lehovce, který z rodinných důvodů letos halu vynechal.

S ohledem na výše uvedené je patrné, že SKS má hráčský potenciál, nicméně je nutné zhodnotit, zdali halová tréninková zátěž, tedy speciální tréninky v hale jsou dostačující, či jen nutné investovat více do halových tréninků tak, aby se SKS nemusela končit v semifinále na nájezdy.

V neposlední řádě chceme ještě jednou pogratulovat našim dorostencům, jejichž mladé mužstvo vyhrálo halovou soutěž. Udělali nám velikou radost!

Ještě jedno ohlédnutí. Nevím zdali, k tomu bude speciální článek, tak tedy krátce. V rámci slavnosti „Zlatý zobák“ se oficiálně rozloučili čtyři vynikající hráči SKS – Tomáš Procházka, Tomáš Hanus, Martin Hanus, Martin Lehovec s reprezentační kariérou. Tito borci patřili k tzv. Zlaté generaci hokeje, kdy hráli na mnoha mistrovstvích Evropy, přivezli si mnohá ocenění. O jejich kvalitě též svědčí skutečnost, že mnoho let hráli v zahraničí (Tomáš Procházka – v Německu vítěz Bundesligy- hala, venek, Indie; Tomáš Hanus/G – Belgie, Martin Hanus- Německo). V SKS však stále pokračují, což je dobrá zpráva.

S pozdravem  za realizační tým

Ludvík

Start a Conversation