Hodnocení sezóny 2020/21– SKS, muži A

Hodnocení bude stručné. Vždy je možné se na uplynulou sezónu podívat optikou více pohledů. Budeme tedy se zabývat uplynulou sezónou z více úhlů. V prvé řadě je třeba podotknout, že se nejednalo o klasickou sezónu, ale odehranou základní část – pouze jedno kolo a play off. Do této uplynulé sezóny je pak nutné započítat také nesmyslně zrušenou loňskou sezónu, které ve své důsledky byla přípravným obdobím pro právě skončený ročník.

  • Konečný výsledek

Nemusíme opakovat, že finále nebylo z naší strany zvládnuté. Je přirozené, že při kolektivní hře se dělají chyby. Již téměř dva roky se však připravujeme na takový hokej, který v konečném důsledku nebude řešit tři chyby za zápas, ale porazíme soupeře takovým rozdílem, že nějaké chyby prostě „řešit nebudeme“.  Za téměř dva roky jsme prohráli v oficiálním soutěžním utkání (cca 20 utkání) pouze jednou – v Bratislavě v roce 2010 1-2, kdy nás spíše porazil těžký povrch. Druhá porážka přišla v poslední červnovém víkendovém zápase – ve finále extraligy, proti bohužel velmi průměrnému soupeři.

Co k samotnému play off, respektive finále říct? Těžko i po téměř dvou měsících se hledají slova. Rozčarování je stále veliké. Vždy lze říci, soupeř byl lepší a vyhrál zaslouženě, to se však v daném případě říci nedá. Nicméně konečný výsledek se počítá. Soupeř, jenž za celý zápas neměl zhola nic se chytil v posledních 5 minutách, kdy jsme mu dali možnost naším propadnutím. Nicméně jak již jsem uváděl, v hokeji se chyby dělaly, dělají a budou dělat a na nás záleží, zdali soupeřům vůbec dáme možnost se dostávat do zápasu.

Co se tedy přihodilo a kde byly příčiny.

Příčin bylo několik a bohužel se sešly v úplně ne nejvhodnější dobu.

a)Zranění:

O počátku se zóny jsme se potýkali s vlnou zranění. Bohužel téměř celý podzim jsme odehráli bez zraněného kapitána Martina Hanuse. Na druhou stranu vznikl prostor v defenzivě pro naše mladé hráče a Adam Vaňko se učil velmi rychle. Dlouhodobá absence postihla naše klíčové dva hráče ofenzivy: Denise Tomeše a Čendu Zunu. Obou jsme mohli využít pouze v zápase v podzimní části – Plzni Liticích. Dalším z řady ofenzivních hráčů, které jsem nemohli využít byl Kuba Griebl. Ten se sice vrátil po roční rekonvalescenci před play off, ale roční handicap byl znát. V jarní sezóně se začal dávat zdravotně dohromady další klíčový hráč naší ofenzivy Jan Urbanec, bohužel květnové zranění hamstringů  mu vystavilo stopku na téměř 3 měsíce. Tímto výčet zranění bohužel nekončí. Nejlepší útočná dvojice v ČR Martin Babický a Marek Svatoň neměli ideální závěrečnou přípravu na play off, kdy prvně jmenovaný si v květnu zlomil zápěstí a druhého provázelo opakující se zranění.

b) Přetížení hráčů

Ač se to může zdát v této sezóně jako paradox, 4 hráči SKS, kteří zasáhli do play off byli přetížení. Tito hráči do nichž SKS vkládá velké naděje, kdy některým z nich je dán velký prostor v realizaci v SKS odehráli během 8 dnů 6 zápasů. Tedy za dorost odehráli neděli – finále U18, pak absolvovali s REPRE U19, 3 x přípravné zápasy v Rakousku, semifinále a finále play off. Proč hráli s repre U19 ve Vídni, respektive proč byli pro reprezentaci uvolněni? Byla to s ohledem na covidovou situaci jediná možnost přípravy U19 na ME,B, divize. Ano, stačil by jim jeden, max. dva zápasy, což se nestalo. Hráče jsme tak neměli v závěrečné klubové přípravě.  Play off – kluci hráli dobře, ale přeci jenom únava byla znát oba zápasy play off. Beru to jako svoji chybu, že jsem kluky pustil, ač důvody puštění byly objektivní. Nicméně je to poučení a příště hráči z klubu nebudou v takovém čase uvolněni.

c) nezvládnutí ofenzivní stránky finále (semifinále)

Toto strohé konstatování by možná stačilo, nicméně má to své příčiny. Jednak výše uvedené absence zraněních hráčů, či po rekonvalescenci herní nepohoda, únava mladíků z U19, či u některých hráčů musí přijít zlepšení fyzické kondice, tak, abychom mohli obstát s fyzicky náročným útočným hokejem.

d) standardní situace – trestný roh

Proměňování trestný rohů bylo z naší strany tristní jak v semifinále, tak později ve finále.  Tento handicap jde částečně za mnou. Musíme na nich více pracovat. Hráči samotní se musí v nich chtít zlepšovat, což jsem na druhou stranu nezaznamenal.

e) nezvládnuté nájezdy

Chápu, že ztratit zápas během 5 minut, respektive dohrávaným trestným rohem, se soupeřem, kterým toho neměl více, otřese psychikou mužstva. Nicméně překvapilo nás, že nejzkušenější hráči odmítli jít na exekuci a přenechali toto na mladíky. To by se nemělo stávat. Zápas končí až v okamžiku, kdy je ukončen, a ne kdy hráči si to ukončí sami. To nás zklamalo. Nicméně měl jsem zasáhnout a přes Váš odpor jsem měl Vás tam poslat.

f) příprava- absence kvalitního rozehrání

Bohužel nemohli jsme odehrát kvalitní přípravné zápasy v zahraničí z důvodu objektivních zdravotních potíží, tak snad příště.

Semifinále

SK Slavia Praha – HC Hostivař  4-2 (3-1)

Góly: Capouch, Martin Plachý, 2x Svatoň

Sestava: Hanus T./G, Vitošek, Vaňko, Toms, Svatoň, Rybáček, Lehovec, Kožich, Kasl, Hanus M./C, Griebl, Capouch, Babický, Zgraja, Dubina Patrik, Plachý Martin

Zápas jehož poznávacím znamením – dva problémy útočné fáze- neproměněné šance a neproměněné trestné rohy.

Finále

SK Slavia Praha – Boh. 3-3 (3-1) po nájezdech 3-4

Góly: Babický, Hanus M., Kacbal Ondřej

Sestava: Formánek /G., Babický, Brzák, Capouch, Dubina Patrik, Griebl, Hanus M./C, Hoffmann, Kacbal, Lehovec, Rybáček, Svatoň, Toms, Vaňko, Zgraja,

K tomuto zápasu je výše uvedené hodnocení.

Co se nám podařilo za téměř dva roky?

Jsem přesvědčen, že se nám podařilo konsolidovat mužstvo A mužů SKS. Došlo a dochází k zabudování mladíků do A týmu. V tomto trendu se bude příští rok pokračovat. Širší kádr A mužstva tak tuto sezónu měl 23 hráčů a na novou jich bude již 26 hráčů (kdy 21 je odchovanců). Opakovaně se věnujeme rozvoji rychlé ofenzivní hry, která je náročná na fyzickou stránku, ale umožňuje nám větší variabilitu zakončení. Samozřejmě jsme si prošli i slabšími zápasy, ale dominantním prvkem je rychlé ofenzivní pojetí hry (při přechodu neutrální zóny), při zapojení alespoň 6 hráčů do zakončení. Budeme v tomto trendu pokračovat.

Došlo k zlepšení k přístupu k tréninkovému procesu. Hráči absolvovali během roku přes 120 tréninkových jednotek s účastí cca od 75% do 95%.  Během covidové pauzy – jistě těžké období – jsme se věnovali plnění individuálních aktivit, či když epidemická situace to dovolila, začali fyzické tréninky v přírodě.

Podařilo se konečně sjednotit technickou stránku – sportovní dres kód (díky vedení SKS). Podařilo se zapojit velmi kvalitního fyzia (Martin Jirásek) (děkuji Gino).

Přebudování kádru v SKS plynule probíhá. V podstatě záloha je již přebudována, kde mladíci dostali svůj velký prostor na realizaci, přičemž nejstarším lídrem je v ním Martin Capouch (26 let). Ostatní složky mužstva jakým je útok, obrana, golman na toto zatím čeká. Zatímco útok je postupně znovu budován, obrana bude ještě řešena. Post golmana je specifický. Nicméně, nikdo z mladíků nic nedostane zadarmo – vybojujte si to! Bude hrát ve finální fázi ten, kdo bude mít lepší sportovní formu.

Loučení

Finální zápas byl poslední pro dlouholeté hráče SKS (odchovance) Tomáše Formánka/G, Ondřeje Kacbala. Zatímco Tomáš se loučil ve svých téměř 40 letech, Ondřej ze zdravotních důvodů ukončil účast v A týmu ve svým 32 letech. Tomáš byl navíc velmi úspěšným reprezentačním golmanem. Obou velmi děkujeme a přejeme mnoho úspěchů v dalším etapě jejich života.

Pro kontrolu – zdali jste to četli – dvě kvízové otázky: 1) Francovka Alpa – jak a kdy se dostala do Českých zemí? 2) Kdo založil město Královec (Kaliningrad)?

Všem, kdo se na chodu mužstva podíleli velmi děkuji, není to snadné. Za pořízení fotografií děkuji Denisovi a Petru Kožichovi.

Jde jen o sport, u dětských kategorií SKS jsem poznal, že SKS je ostatních oddílů neoblíbená (toto je slabé slovo), nedejme příště nikomu záminku, aby  měl radost na úkor SKS.

Začít však musíme u sebe, nikdo nic za nás neodpracuje a nevyhraje.

Za realizační tým

Ludvík

Start a Conversation