POD ŽENEVSKÝM BALKÓNEM EUROHOCKEY CLUB TROPHY II.,ŽENEVA

Počátkem června (3.-6. se uskutečnil 2022) se uskutečnil dlouho očekávaný pohár – EUROHOCKEY CLUB TROPHY II.,ŽENEVA. Pohárového turnaje se vedle SKS zúčastnila mužstva Western Wilcasts, Slagelse HC, OSHVSM HC Phoenix Zytomyr Region, Cardif Met, Servette HC. Z čistě výsledkového pohledu turnaj pro SKS nedopadl dobře, ale je vše třeba vidět v širším kontextu. Pakliže příčiny nezdaru správně pojmenujeme a budeme se snažit odstranit nedostatky, pak i taková to výsledková facka má smysl (i když notně drahá).

Na turnaj jsem odjížděli s většími očekáváními. Nakonec přeci jen nás dostihla pohárová nezkušenost. Posledního mezinárodního poháru se SKS zúčastnila v roce 2019. Více jak polovina mužstva, tak byla bez mezinárodních pohárových zkušeností. Pakliže covid zhatil sezonu 2019/20, sezóna 2020/21 se odehrála ve značně osekané podobě (na jaře jen F4), kdy z úleku SKS nezískala titul, teprve letošní extraliga 2021/22 se odehrála kompletní. K tomu je nutné připočíst zrušené poháry v roce 2020, 2021 a výsledkem těchto komplikací, je že hráči, kteří by měli mít určitým způsobem již „nahráno“ či alespoň mají mít za sebou základní mezinárodní zkušenosti, pak především při výstavbě rozehrávky, útočné činnosti, chybují svojí lehkovážností a takto pojatá hra způsobila, že jsme se ve vedru Ženevy doslova uvařili.

Ztráty při výstavbě útoku byly alarmující. Důsledek takové hry (lehkovážnost – řešení nezodpovědné vůči mužstvo) vedlo  k tzv. ping pongu, kdy jsme v konečné podobě naběhali daleko více než naši soupeři. Další faktorem výsledkového neúspěchu byla tzv. „dětské pojetí hry “ v útočné čtvrtině a především v soupeřově kruhu. Dále k mezinárodní úrovni nám chybí větší variabilita a tvrdost přihrávky při základní výstavbě hry – rozehrávky. Na těchto činnostech musíme zapracovat. Mimochodem, určitá sebereflexe se již dostavila, když ve finále extraligy pět dní po návratu z poháru SKS deklasovala Rakovník 10-1. V tomto zápase se projevila snaha vyvarovat se naivního a nezodpovědného hokeje na útočné půlce soupeře a především ve střeleckém kruhu.

Určitě je však zmínit, že na poháru nám chyběli dva klíčový hráči SKS Tomáš Procházka a Martin Babický, tedy pilíř defenzivy a  variabilita rozehrávka a mozek útočných akcí. To je však pouze informace k dokreslení.

Předvedené  hra SKS, nám však  také ukázala pozitiva, kdy na ploše 3/4 hřiště hrajeme poměrně velmi rychlý hokej, kdy se tato herní činnost projevila již na přípravných zápasech v Polsku na přelomu května a června.

Sestava:

 1. Hanus T./G (37 let)
 2. Hanus M./C (35)
 3. Hoffmann (34)
 4. Lehovec (33)
 5. Rybáček (32)
 6. Capouch (27)
 7. Zgraja (25)
 8. Svatoň (24)
 9. Urbanec (23)
 10. Tomeš (23)
 11. Zuna (23)
 12. Kasl (23)
 13. Bodnár (22)
 14. Dubina P. (20)
 15. Svoboda/ (19)
 16. Brzák (19)
 17. Toms (17)
 18. Plachý (17)

Věkový průměr mužstva na poháru 25,2 let.

Celková Statistika turnaje:

útočná čtvr. / kruh/ šance/ gól/ roh/ roh/šan/roh/gól
soupeři:    123    55       36         8         12       10            
SKS:            126     52      28          2         10       9               2

4.6.2022

HC  Servette Geneva – SK SLAVIA PRAHA  3-3

Góly: Urbanec, Zuna, Hanus

V velkém vedru a dusnu se odehrálo první představení SKS. Nedostatky či pozitiva již byly uvedeny výše. Každopádně, měli jsme domácí porazit, místo toho jsem pouze remizovali, kdy v útočném kruhu jsme se projevovali bez důraznějšího zakončení, či  nezodpovědně vůči svému týmu.  Bohužel se v průběhu tohoto zápasu zranila opora útočných řad Čeněk Zuna.

5.6.2022

SK SLAVIA PRAHA – Cardif Met 1-5

Gól: Lehovec

Za poslední roky nejkvalitnější soupeř na kterého jsme narazili, který nás předčil po všech silových stránkách – razance nahrávky, důraz, agresivita a rovněž v útočné čtvrtině nám ukazoval, kde máme nedostatky. Zasloužená prohra.

6.6.2022

OSHVSM HC Phoenix Zytomyr Region – SK SLAVIA PRAHA 0-3

V tomto zápase plně projevila naše slabina – zakončení, respektive nedotčené dotažení útočný akcí, či lehkovážné nakládání s možností zakončení, kdy se jedná v podstatě o nezodpovědnost. Soupeř ve třetí čtvrtině skóroval z penalty a následně nás potrestal z brejkové akce, kdy poslední gól padl s hvizdem (při hře bez golmana).

Zajímavostí tohoto pohárového turnaje – případná výhra s Cervette, či nedostat jeden z pěti gólů, či vstřelení o jeden gól více v zápase s Cardifem, či remíza či výhra nad Žitomirem, pak bychom postoupili přímo do EHL.

Jinak mezinárodní pohárová utkání SKS potřebovala k jejímu rozvoji a to nejen na hřišti, ale také mimo, kdy krásné prostředí města Ženevy a jejího okolí k soudružnosti a poznání spoluhráčů plně vybízelo.

Chtěli bychom poděkovat Lukáši Derbalovi, Martinu Hanusovi, výboru SKS, za technické, finanční  zajištění zdárné účasti SKS na turnaji. Rovněž děkujeme Jirkovi Huptychovi, Martinovi Hanusovi, Markovi Zgrajovi za obstarání vozidel.

Zvláštní poděkování patří Lukáši Kožichovi za zápasová videa, kdy Lukáš po zaučení Františkem Stránským se svého úkolu ujal se ctí.

Mějte se fajn!

Za realizační tým Gino a Mirek

Start a Conversation