Na přelomu září a října se muži SKS zúčastnili elitní klubové soutěže, která se tentokrát uskutečnilo v německém přístavním městě Hamburku. Střet s evropskou extratřídou byl tvrdý, ale upřímně, to se snad dalo čekat.
Buďme realisté, vše má svůj čas a na takovouto soutěž jsme nebyli ještě dosti připraveni. Je tu však několik pozitiv, ke kterým se dostaneme níže.
Proč tedy výsledky či herní projev nebyla lepší (v bodech):
1) elitní soupeř z Holandska – v současné době hráti proti takovému soupeři – je tak trochu sci-fi. Mužstvo složené z elitních hráčů světové úrovně je nad naše síly. Takové to mužstvo by bylo konkurence schopné TO4 mužstvům světového žebříčku. Navíc se soupeři z Holandska se vůbec nestřetáváme. Je to tak trochu jiný svět, kde hlavní devizou ofensivní části je tzv. „give and go“.
2) nedostatečné zkušenosti na mezinárodním poli. Pakliže někteří hráči z Arminen Vídeň měli odehráno cca 16 zápasů v EHL pak to o něčem vypovídá.
3)dlouhá sezóna SKS – SKS nezískala v hale 4 roky a venku 5 let mistrovský titul. Vše se soustředilo na návrat zisku mistrovských titulů zpět na SKS. Z důvodu Pandemie – kdy kluby sezónu 2019/2020 (vyjma SKS, Bohemians) nestydatě zrušily, přičemž další sezónu se odehrál podzim a na jaře se hrálo pouze play-off (kdy ve finále soupeř vyrovnal v posledních 5 minutách a na nájezdy jsme neměli psychicky sílu). V poslední sezóně, plně koncertovaná SKS se zaměřila na jediný cíl – vše vyhrát. Tak se také stalo. Začátkem června se ještě SKS zúčastnila po 3 letech různých covidových pauz pohárového turnaje v Ženevě – upřímně ne příliš povedený (k tomu však již bylo dosti napsáno). Po odehrání letošního finále jsme se pak dozvěděli, že budeme hrát v přelomu září/říjen EHL. Jenže po skončení sezóny došlo k přirozené obměně mužstva a poklesu koncentrace, či zdravotní absence a tak nás potkal tento vrchol klubové soutěže v herním útlumu, kdy se nyní intenzivně pracuje na přirozeném obměně kádru. Přidáme-li k tomu, že jsme během roku absolvovali několik mezinárodních výjezdů, výsledek a předvedená hra povídala tak trochu unavenému mužstvu, navíc mužstvo které je v přestavbě.
4) nekvalitní domácí soutěž, nutnost řešení – výjezdy během sezóny (což bylo také učiněno 12 zápasů na mezinárodním poli), nicméně to má negativní důsledek – mužstvo je mentálně unavené. Pakliže jsme chtěli na jaře uskutečnit přípravu na pohár, odjeli jsme během domácí soutěže na dvojzápas do Polska. Příprava skvělá, ale nakumulování zápasů – během 7 dnů – 5 zápasů. Což rozhodně není ideál, natož hrát ve všední den, kdy postrádáme koncentraci hráčů.
5) hráči – a těch kterých se to týká – o problému vědí – stravovací návyky a práce na své fyzické kondici – lenost a pohodlnost – je to však kolektivní hra a nedostatky jednoho, druhého…atd má efekt domina.
6) věková skladba mužstva – 26,5 roku, což je o 2-3 roky více než by byla akceptovatelnost. Příčin je několik. Jednak odchody do zahraničí dvou hráčů ročníku 2002, a dále zdravotní absence 1 x 2002, 1x 2005, 1 x 1999, 1 x 2000.
Pozitiva – pakliže je přeneseme do hry a tréninku pak to bude bude jen ku prospěchu.
1) rychlost střelby- zakončení v kruhu
2) rychlost výměny balonu s pohybem hráčů ve všech herních zónách
3) nutnost zařazení – variability – dlouhé puše do rozehrávky – výstavby útoku
4) rohy – konečně někteří hráči pochopili, že stačí střela po zemi – nutnost zrychlení všech činností při trestném rohu
5) změny herního rytmu/defenzivy během zápasu – časté obměny
6) znovu objevení Martina Capoucha jako středového hráče zálohy
Pozitiva pro klub/hráče
1) již na vždy bude SK SLAVIA PRAHA zapsána jako první klub z ČR, který hrál elitní soutěž EHL
2) někteří hráči si splnili svůj sen;
3) klub/sponzoři, příznivci klubu, činovníci, někteří hráči prokázali mnohé v tomto roce. Sehnat finanční prostředky na dvě vrcholové akce a ještě finančně náročnou přípravu je obdivuhodné. Děkujeme.
4) Děkujeme našim příznivcům za podporu přímo na hřišti.
SK SLAVIA PRAHA – PINOKÉ AMSTERODAM 0-16
Sestava:
Hanus/G, Bogár/G, Lehovec, Hanus M./C, Zgraja, Kasl, Dubina P., Capouch, Brzák, Urbanec, Tomeš, Zuna, Babický, Svatoň, Bodnár, Vacek, Plachý, Hoffmann
K zápasu: Co k tomu řici. Výsledek je plně vypovídající. Soupeř zcela mimo naši realitu. Pakliže bychom nebyli v útlumu/absence..apod., výsledek bychom hledali kolem 10 obdržených gólů. O zápasu rozhodla nejen kvalita soupeře, ale prakticky všechny nařízené rohy, byly proměněny. To se potom vždy hůře hraje.
Arminen Vídeň – SK SLAVIA PRAHA 4-2
góly: Bodnár, Brzák
Sestava:
Hanus/G, Bogár/G, Lehovec, Hanus M./C, Zgraja, Kasl, Dubina P., Capouch, Brzák, Urbanec, Tomeš, Zuna, Babický, Svatoň, Bodnár, Vacek, Plachý, Hoffmann
K zápasu: Trápení pokračovalo i v prvním poločase zápasu s Arminen. Výrazné zlepšení ve druhé půli kdy došlo k posunutí Babického na svůj post na středního útočníka, kdy jsme nejen vyrovnali hru, ale vytvořili jsem si i gólové příležitosti. Resumé, potřebujeme hrát kvalitní mezinárodní zápasy – to víme všichni, ale čas, finance, lidské zdroje a musí jít však roku v ruce.
Závěrem. Jsme rádi, že jsme k turnaji EHL,KO16 přistoupili jako v trvale udržitelném módu, neboť tu byla velká obava o výkonnostní propad po náročné sezóně. Vše má svůj čas. SKS vychovává talentované hráče. Stačí se podívat namátkou do kategorií: U18,U15,U12, kde jsou potencionálně zajímavý hráči. Chce to čas a a mnoho, mnoho práce, odvahy a sebeobětování.
Děkujeme za skvěle vykonanou práci fyziu Juliusu Smolejovi, video Tomáši Černému a neuvěřitelně pracovitému manažerovi mužstva Lukáši Derbalovi.
Ještě jednou děkujeme však našim sponzorům/příznivcům, výboru SKS.
S pozdravem za realizační tým
Ludvík, Schilders, Stránský, Derbal