SK SLAVIA PRAHA – MISTR ČR 2021/22

O té slávě již bylo napsáno dosti, kterak „A“ mužstvo ukončilo 5 let trvající půst a získalo zasloužený titul MISTR ČR v pozemního hokeji v sezóně 2021/22. Stručně se vrátíme k finálovému zápasu a následně se v dalším článku budeme věnovati ohlédnutí za uplynulou sezónou a výhledem do té další.

Po semifinálovém dvojutkání s týmem Bohemians nás čekal soupeř z Rakovníku, který v dramatickém dvojutkání vyřadil mužstvo z Litic – Plzně. Rakovník mající ve svém středu několik zajímavých hokejových osobností minulosti, současnosti, ale rovněž také budoucnosti, přijel na SKS dne 11.6.2022 jistě pln očekávání.

K finálovému utkání lze k SKS uvést toliko. Jednotlivci, hráčský tým, realizační tým, klub a lidem přející SKS však měli od konce minulé sezóny (kdy SKS nezískala titul z vlastního úleku) jasno. Není žádná jiná cesta než vítězství ve finále.

Nedlouho předtím (5 dní) SKS odehrála v Ženevě poslední pohárové utkání a jestliže výsledkově či herně to nebyl povedený turnaj, přesto jsme odjížděli ze Švýcarska s vědomím, že víme, kde děláme herní chybu a jaké jsou její příčiny. Lze pochválit hráče, že na odstranění nedostatků (i když je to dlouhodobý problém a bude to trvat roky) jsem se snažili zapracovat již ve finálovém utkání. O tom se každopádně,  mohli přesvědčit hráči Rakovníka. Snažíme se o nátlakovou hru s vysunutým presem, přičemž v této sezóně se nám rovněž již podařilo rovněž měnit rytmus hry (rozdílné defenzivní systémy), což nám umožňuje větší variabilitu.

Trochu nás překvapilo, když po finálovém utkání se lidé kolem hokeje podivovali nikoli nad vítězstvím, ale nad jeho výší. Pakliže se však podíváme na dva zápasy v základní části mužstvo Rakovníka obdrželo na 14 gólů. Přičteme-li k tomu ostatní zápasy odehrané v základní části a hlad hráčů po úspěchu, pak výše výhry byla potěšující, ale nikoli překvapující (to vše vysloveno s pokorou).

Od počátku finále slávisté dávali najevo svoji koncentrovanost, odpovědnost v řešení herních situací v soupeřově útočné čtvrtině. To vše pak vyústilo v rekordní výhru finálového utkání extraligy.

11.6.2022

SK SLAVIA PRAHA – HC RAKOVNÍK 1972      10:1

góly: Bodnar 3x, Procházka 2x, Toms 1x, Capouch 1x, Tomeš 1x, Lehovec 1x, Hanus M./C 1x
Sestava:
Hanus T./G, Hanus M./C, Procházka, Lehovec, Rybáček, Zgraja, Toms, Capouch, Dubina, Brzák, Tomeš, Babický, Svatoň////////Kasl, Plachý
střelci – finále

Jsme velmi rádi, že se nám podařilo po letech práce s dětmi a mládeží v „A“ mužstvu vytvořit konkurenční prostředí. Hráčský kádr SKS  v letošní extralize čítá 28 hráčů. Bohužel si tak finále nezahráli mimo jiné Jarda Kasl, Martin Plachý, oba aspiranti na účastníky finálového utkání.  Určitě to vyjde příště.  

Průběh byl zadostiučiněním pro mnohé hráče a kapitána SKS Martina Hanuse, který tak mohl po utkání zvednou kýžený pohár pro mistra ČR nad hlavu.

Je třeba pochválit všechny starší hráče v kádru, kteří mladé hráče formovali a mladící se mohli od nich učit. Výraznými osobnostmi 30+ byli Tomáš Procházka, Martin Hanus, Martin Babický, Tomáš Hanus, Tomáš Rybáček, Tomáš Lehovec. Všem děkujeme.

Finálové utkání bylo poslední zápasem za „A“ mužstvo SKS pro dlouholetou oporu zadních řad Tomáše Rybáčka, který již delší dobu avizoval ukončení práce kariéry v A týmu. Předseda Jiří Huptych ml. mu poděkoval a koš rovněž nechyběl. Dveře jsou stále otevřené Tomáši…:-).

Velkou zásluhu na znovu navrácení poháru pro mistra ČR do Edenu má manažer týmu Lukáš Derbal a František Stránský – trenér, video, bez jejich obětavé práce bychom dnes neslavili. Rovněž bychom rádi poděkovali Petru Kožichovi, který během zápasů a na trénincích během celé sezóny pomáhal. V nespodní řadě také Lukáši Kožichovi, který během zranění a při zdravotní absenci Františka Stránskému pomáhal s videem. Všem, co jste nám přáli díky. 
Děkujeme také za fotografie Ing. Petru Jelínkovi.

Za realizační tým

Schilders, Ludvík

Start a Conversation