SKS U15, kluci – ohlédnutí za podzimem/rokem/setkání s Ginem Schilders/Martinem Hanusem

Již se všichni se těšíme do jarních sezóny. Rok to byl pro výchovu mladých hráčů těžký, ostatně stejně jako pro všechny. Na jaře se nám kluci vrátili po „omezení pohybu a sportování“ ve fyzicky dezolátním stavu. Ještě horší však byl fakt, že z rozhodnutí ostatních oddílů došlo ke zrušení všech soutěží. Tedy na jaře se pro mě z nepochopitelných důvodů nedohrála soutěž, ač situace byla příznivá k dokončení sezóny. Bohužel, rozhodla pohodlnost a lenost většiny činovníků  v ostatních oddílech. Každého baví sport – hokej je velká zábava, ale také jsme vystaveni povinnostem – byl narušen řád u dospívající mládeže.

Jelikož kategorie U15 je věkově kategorie mezi staršími žáky a mladším dorostem, proto je třeba se již lehce zabývat zápasově výkonnostním principy (např. taktika). Výsledek je zcela druhotný, kdy důležitý je postupný vývoj a výchova jednotlivých hráčů bez tlaku na výsledek. Ač jsme hráli na jaře přípravné utkání, nic to nenahradilo soutěžní zápas. Když k tomu připočteme zrušenou halovou sezónu, pak se ukazuje jak hloupé a neprozíravé bylo rozhodnutí o zrušení sezóny 2019/2020. Hráčům chybí herní praxe.

Díky epidemické situaci/rozhodnutí vlády jsme na jaře také přišli o pravidelné mezinárodní srovnání, kdy tentokráte k nám mířila mužstva NGH Norimberk, SCC Jena. A vzhledem k dnešní situaci zatím mezinárodní střetnutí také nepřichází v úvahu.

Proto na jaře již byl kádr mužstva U15 rozšířen  o nadějné hráče 2007(2008), tak aby  přechod na do vyšší kategorie byl snadnější.

Je smutné, že kluci, co odešli v červnu do dorostu nemohli soutěž dohrát. Tyto hráče jsem vychovával od roku září 2013 a když se měla zúročit – zakončit práce v mládežnické kategorii – soutěž byla zrušena. Škoda bylo to velmi dobré mužstvo, kdy jádro tohoto mužstva např. vyhrálo  v zajímavě obsazeném mezinárodní turnaj v Itálii (2018).

Současné mužstvo SKS U15 – Dvě charakteristiky: 1) velmi mladé mužstvo, 2) složeno z velmi talentovaných hráčů.

Sestava:
Tichončik 2005, Dvořáček 2005, Kindl P. 2005, Pšenička/G 2006, Mušinský/C 2006, Jarolím 2006, Šmíd 2006, Macek 2006, Dobeš 2006, Gerold 2007, Lauš/G 2007, Kožich 2007, Šabacký 2007, Schlupek 2007, Plachý L. 2008, Stoklas 2008, Grebenjuk 2008;
Jak je patrné, kádr byl doplněn o tři talentované hráče mladších žáků (ročník 2008).

Mužstvo U15 z velké části koncem srpna absolvovalo již tradiční soustředění v Českých Budějovicích. Následně jsem se na podzim soustředili hru 1×1, 2 x1, ofenzívní kličku forhendovou, bekhendovou a úderové zakončení, to v rámci metodiky Horsta Weina. Bohužel, společenská situace narušila přípravu, kdy jsme počítali s tím, že listopad až únor bude mít více jak 1/2 kádru až 4 tréninkové jednotky za týden (3x SKS, 1 x centra). Po jarních zkušenostech bylo zavedeno u hráčů pravidelné referáty povinných tréninkových aktivit. Následné testy ukázaly, že hráči pracovali v době pauzy poměrně dobře.

Poslední testy – prosinec 2020

(testy vyhodnocovány dle věku jednotlivých hráčů; 5 hodnotová tabulka, UNIFITTEST 6-60); (Jarolím, Pšenička po zranění)

Jak již bylo v předchozích článcích uvedeno, kluci postoupili ze základní části do nadstavbové soutěže, kde jsme se utkali o poznání se staršími mužstvy a výsledkově to nebylo ideální. Pohled na na celkovou hru našeho kádru, s  ohledem na průměrný věk našich borců, je optimistický. Kluci chtějí na sobě pracovat a to je hlavní. Jak již jsem uváděl v předchozím článku za posledních 5 let  se jedná  o absolutně nejmladší mužstvo, jehož věkový průměr (např. k datu 3.10.2020) byl 12 1/2 roku. Je na místě trpělivost, na jaře již zase naše hra bude v mnohém lepší.

Tréninky začnou jak to bude jen možné. Počítám spíše kolem ledna. Uvidíme.

Výkonnostní cíl v SKS je zřejmý. V současné době kádr A mužstva mužů prochází obměnou. Jednak chceme co nejrychleji tento kádr A mužů doplnit z klubových zdrojů (cca 3 roky), tedy i o kluky, kteří jsou v současné době v kategorii U15.

Trénink SKS U15 za účasti MARTINA HANUSE – kapitána SKS, Reprezentace ČR.

Dne 16.12.2020 na trénink starších žáků dorazil Martin Hanus, který absolvoval s hráči herní část tréninkové jednotky. Samostatně se pak ve cvičení věnoval defenzivní činnosti (jako vždy skvělé). Rovněž kluky motivoval k další poctivé práci. Jelikož Martin hrál v mnoha zemích Evropy , kdy rovněž v zahraničí vystudoval dvě vysoké školy, jistě jeho slova o tom, že mají vše otevřené a záleží na poctivém přístupu k hokeji a ke svému klubu SK Slavii Praha.  Poté přinesl pro kluky hodnotné dary – hokejky Gryphon (3x), hockey bag a repre teplákovou bundu. Hokejky vyhráli Dvořáček, Kindl, Grebenjuk, bag Stoklas, teplakovku Lauš. Martine děkujeme za Tvůj čas, a doufáme, že si v budoucnu uděláš ještě někdy na trénink dětí prostor!

Trénink SKS U15 za účasti tentokráte Gina Schilderse – trenéra SKS mužů, předsedy svazu, bývalého hráče hertogen bosh, bývalého juniorského reprezenta holandska.

Ještě před Martinem Hanusem došlo k pozvání na tréninkovou jednotku Gina Schilderse, aby klukům přiblížil především defenzivní činnost – práce s prostorem, nohama, smyslem defenzivní činnosti…atd. Gino, děkujeme také za Tvůj čas, bylo to opět jako vždy přínosné! Budeme se těšit na příště!

Mějte se fajn a snad již na jaře od března/dubna začne standardní sezóna, kdy se navíc bude muset dohrát také zápasy podzimu.

Ludvík

 

Start a Conversation