TROPHY I. -muži „A“ Lousada, Portugalsko

Muži SKS „A“ se včerejšího dne vrátili z portugalské Lousady, kde se odehrál turnaj TROPHY I. 2024. Mužský tým “ A“ SKS se postupně ve skupině utkal s mužstvem ze Švýcarska, Rakouska, Walesu a Ukrajiny. V konečném pořadí jsem se umístili na 6 místě, nicméně obecně lze tento turnaj hodnotit jako poměrně úspěšný. Až do posledního zápasu ve skupině a následně ještě před dohráním skupiny v následném utkání bylo mužstvo SKS ještě 10 sekund od utkání o 3. místo. Buďme pokorní. V současném přerodu mužstva, kdy na jedné straně máme velmi zkušené, ale již starší hráče a na druhém straně nám postupně dozrávají mladí hráči, je těžké namixovat najít průsečík chemie a herních požadavků, tak aby mužstvo hrálo jednak ofenzivní atraktivní hokej a zároveň směrem do defenzivy tvrdost, rychlost a sebevědomé řešení herních situací. Myslíme si, že po tomto  turnaji si více stránek herního projevu tzv. sedlo  a hráči v každém zápase předváděli velmi dobrý hokej, a to jak po technické stránce, tak organizovanosti či v morálním projevu, kdy SKS na konci každého utkání si vytvořilo tlak ze kteréhož těžilo.

Za posledních 14 dnů tak mužstvo se celkově velmi posunulo, kdy během těchto dní jsme odehráli na 8 těžkých mezinárodních zápasů, které nám pomáhají v rozvoji defenzivní činnosti, pochopení změny rytmu hry při přechodu do ofenzivy – tedy rozehrávce, zjednodušování rozehry či činnostech v ofenzivní čtvrtině atd. Nelze rovněž přehlédnout, že v posledních čtvrtinách jsme byli schopni zatlačit ostatní mužstva do defenzivy a  vytvořit si střelecké příležitosti, tedy po fyzické části připravenosti kádru na turnaji byla spokojenost.

Samozřejmě většinou není nic ideálního. Co nám tedy nevyšlo byl zdravotních stav některých hráčů, které trápila ještě před odjezdem poměrně velká marodka, což se projevilo následně v individuálních výkonech.

Proč není lepší umístění? Na to jednoduchá odpověď. Abychom byli lepší, tak je na  to nutné nahlížet na konečný výsledek z více úhlů pohledu. Zatím se nevyhneme tomu, že neudržíme během zápasu po celou dobu koncentraci. To nás stalo zápas s Vinicí a Cardiffem. Dále bohužel naši mladí střelci rohů zatím nedozráli do stavu, kdy budou proměňovat střelecké příležitosti (mohou tomu však jít naproti a zvýšit úsilí v této činnosti – trénovat) a rovněž zatím nám nedorostl/nedozrál útočník (dozraje a již dozrávají), který bude schopen si vypracovat sám střeleckou příležitost (1-1 a zakončení). Všechny góly – tedy 11 (až na jednu vyjímku střela z kruhu Martina Babického ) na poháru  jsme vstřelili  z tzv. „hot zone“, tedy z prostoru před golmanem. K vsítění takového to gólů však většinou musí být zapojení více hráčů. To nám však nedává variabilitu zakončení, jako jsou brejkové příležitosti či útočník na TOPu střeleckého kruhu či před útočnou čtvrtinou je schopen si tzv. „udělat “ střeleckou příležitost sám. Tam jsme zatím ještě nedospěli, či již věkově samozřejmě někteří hráči rychlostně a pohybově řeší tyto herní situace jinak.

Každopádně, až na výpadek koncentrace, hlavně v zápase s Vinicí (UKR), lze při zisku 9 bodů z druhého výkonnostně hodnoceného mezinárodního poháru (po EHL) – TROPHY I brát jako dobrý počin a zajímavý odrazový můstek do letošní jarní sezóny a  kariéry mladíků.

Premiéru na poháru si v Lousadě odehrál: Jakub Jandík, Adam Vaňko, Marek Mušinský a Štěpán Šmíd. Naopak všichni „starší“ hráči: Tomáš Hanus/G, Martin Hanus, Martin Lehovec, David Vacek a Martin Babický se pravděpodobně s poháry loučili ve velkém stylu, kdy podali  velmi dobré výkony a mužstvo se na ně mohlo spolehnout.

Sestava:

Hanus T/G, Bogár/G, Hansu M, Dubina/C, Vaňko, Lehovec, Zgraja, Jandík, Brzák, Capouch, Bodnár, Tomeš, Šmíd, Babický M., Plachý, Svatoň, Vacek, Mušinský.

Střelci: Vacek 5x , Bodnár 3x, Babický 1x, Hanus M. 1x, Svatoň 1x

SK SLAVIA PRAHA – HC OLTEN (Švýcarsko) 3:2

Góly: 2 x Vacek, Bodnár

Stručně k zápasu: V první půli jsme si zvykali na turnajové prostředí a od druhé půle byl za naší strany zjevná herní dominance, která však nebyla přeměněna do výrazného gólového rozdílu. Naopak jsem museli zachraňovat všechny body v posledních sekundách zápasu, nicméně právě toto prokázalo velmi dobrý morální kredit mužstva.

SK SLAVIA PRAHA – Arminen Vídeň (Rakousko) 1-1

Gól: Bodnár

Stručně k zápasu: Po 1 1/2 roce jsme se opětovně střetli s tímto soupeřem, kdy v základní části EHL jsme s tímto soupeřem prohráli 2-4. Zápas lze určitě hodnotit pozitivně, dodržovali jsme jak defenzivní formace, a až na pár vyjímek jsme soupeře nepustili do žádného zakončení. V poslední minutě jsme naopak zásluhou celého mužstva a střelecké pohotovosti Kryštofa Bodnára vsítili vyrovnávající gól.

SK SLAVIA PRAHA  – CM Cardiff (wales) 3-4

Góly: Vacek, Hanus M., Babický

Stručně k zápasu: Po téměř 2 letech jsem se opětovně na poháru střetli s tímto mužstvem (v Ženevě 1-5), kdy však na rozdíl od předchozího vzájemného utkání jsme udělali, velký výkonnostní vzestup a dozráváme. V tomto  utkání, které bylo herně zcela vyrovnané jsme se nevyhnuli slabé chvilce, kdy za stavu 2:1 nás soupeř potrestal za chybu a vzápětí díky nekoncentrovanosti otočil zápas. Opětovně jsme na konci zápasu soupeře zatlačili a vytvořili trestný roh, ale tentokrát po rozehrání rohu jsme odkrytou branku netrefili.

SK SLAVIA PRAHA – Vinitsa (Ukrajina) 4-5

o 5-6 místo

Góly:  2 x Vacek, Bodnár, Svatoň,

Stručně k zápasu: Jednalo se o klasický průběh dohrávaného zápasu o umístění. Nicméně nekoncentrovanost nás stála vítězství. Tento zápas byl herně z naší strany nejhorší. Opětovně za stavu 2:1 jsme se dopustili chyby, kterou soupeř potrestal a následně zvýšil svůj náskok. V závěru jsme opět soupeře zcela uzavřeli v jeho defenzivní čtvrtině, kdy hráč soupeře zachraňoval na brankové čáře.

Zvláštností turnaje bylo velmi špatné počasí – intenzivní déšť, kroupy či bouřky…nicméně v době našich zápasů to poměrně šlo, tedy měli jsme štěstí.

Zvláštní poděkování  patří Lukáši Derbalovi – manažerovi mužstva za skvělou organizaci a starost o tým. Dále fyzio Julkovi Smolejovi za skvělou práci – turnaj bez zranění či absence hráče. Či obětavému Tomáši Černému – na pozici videa.

V neposlední řadě je třeba poděkovat klubu – SK SLAVIA PRAHA  – pozemní hokej, který nás finančně výrazně podpořil – děkujeme.