Historie

Úplně první písemné zmínky o pozemním hokeji v Československu pochází z roku 1888, kdy všestranný sportovec Josef Rössler-Ořovský přiváží jako první ze zahraničí potřebnou výstroj pro pozemní hokej – tehdy ještě známý také pod názvem bandyhokej. Zprvu se hraje v zimě na ledě, ale později také i na zemi v létě. Jelikož hokej nabývá na popularitě, začínají vznikat první oddíly a mezi nimi je i SK Slavia Praha, která vznikla v roce 1905. Slavia je poté v roce 1908 jeden z pěti klubů, kteří se podílejí na založení národního svazu pozemního hokeje a později potažmo i na založení Evropské hokejové federace.

Muži SK Slavia Praha - pozemní hokej v roce 1974
Muži SK Slavia Praha – pozemní hokej v roce 1974

Hráči SK Slavia Praha se dostávají pravidelně do reprezentace Československa jako například v roce 1927, kdy se poprvé utkává náš výběr s Polskem a Slavia zde má zástupce Sajvera. Utkání tehdy skončilo 4:0 díky trefám Balouna st.. Velkolepá podívaná přichází v roce 1948, kdy do Prahy zavítal olympijský vítěz z Indie. Na utkání se přišlo podívat neuvěřitelných 7000 diváků, kteří viděli prohru Slavie 7:1. Tento výsledek je ale vcelku dobrý, jelikož národní týmy Rakouska, Belgie, Argentiny či Švýcarska prohráli s Indií daleko větším rozdílem. V roce 1964 se dočkají prvního mezistátního utkání také naše reprezentantky a to proti Itálii, kterou poráží 2:1. Velkou zásluhu na vítězství mají hráčky Slavia Praha Leiblová a Voráčková, kdy druhá jmenovaná vstřílí oba góly.

V roce 1972 se muži Slavia Praha kvalifikují na Pohár Mistrů Evropských Zemí (PMEZ) ve Frankfurtu, kde se umisťují na skvělém 4. místě. Získávají zde cenu Fair Cup a výborně propagují český pozemní hokej. Stejné umístění zopakují o čtyři roky později v Amsterdamu, kde si o stupínek lépe vedou slávistické ženy, když po výhře nad belgickým Royal Uccle Brusel 3:1 získávají bronzové medaile.

V roce 1980 přichází největší dosavadní úspěch národního pozemního hokeje. Na olympiádě konané v Moskvě získávají naše reprezentantky stříbrné medaile a na tomto úspěchu se podílí i několik hráček SK Slavia Praha – Berta Hrubá, Ida Hubáčková, Jarmila Králíčková, Jiřina Křížová, Alena Kyselicová, Jana Lahodová a Marta Urbanová. Opět je vidět, že hráči a hráčky SK Slavia Praha tvoří značnou část národního mužstva, což potvrzuje jejich kvality.

Ženy SK Slavia Praha - pozemní hokej v roce 1982
Ženy SK Slavia Praha – pozemní hokej v roce 1982

V roce 1984 se muži Slavia Praha jako první zahraniční celek zúčastní Sweden Cupu a po dramatickém průběhu finále ho vyhrávají v prodloužení 2:1 gólem Radka Škardy. 22. června 1991 začíná nová etapa pro pozemní hokej v SK Slavia Praha, protože je zde položena první umělá tráva v tehdejším Československu. Tím se odstartovává nadvláda SK Slavia Praha v extraligových soutěžích jak u mužů, tak u žen.