U15 kluci – v hale ZLATÍ

V sobotu 9.2.2019 se uskutečnilo závěrečné dvojkolo nadstavby soutěže starších žáků (dle mezinárodních pravidel věkových kategorií – mladších dorostenců) v letošní halové soutěže. Na SKS tak čekaly poslední zápasy s Presidentem  a Mnichovicemi. Po posledním hvizdu rozhodčího tak bylo jasné, že SKS obhájilo vítězství z loňské sezóny, tentokrát o skóre, ale jsem přesvědčen, že zcela zaslouženě (viz. níže).

V letošním roce se halové soutěže kategorie  zúčastnilo na 12 týmů. I když musím konstatovat, že mě naše hra vůbec v letošní halové sezóně nepřesvědčila, tedy ke klasickému halovému hokeji byla hra SKS vzdálená míle daleko. V naší hře se ukazovaly prvky,  které  by se u nás neměly v takové míře vídat. Tím myslím přílišné individuální pojetí hry, netrpělivost výstavby rozehrávky, halová úderová technika – razance, nedostatečná práce s prostorem a s tím i spojené zakončení. Proč tomu tak bylo? Za čtyři tréninkové jednotky na celou halovou sezónu se prostě zázraky dělat nedají. Tedy nedostatečné tréninkovém zázemí (haly jsou drahé). V loňském roce byla situace o poznání lepší, kdy jsme měli každý týden trénink (90 min.) a to za účasti všech hráčů. V letošní sezóně tomu tak bohužel nebylo.

Již z tohoto hlediska se na kluky nezlobím, říci si  vše můžeme, ale pokyny při absenci herní tréninkové praxe  se při tak specifické hře jako je halový hokej odstranit nedá. SKS vstřelilo suverénně nejvíce gólů. Všichni soupeři vesměs po celou dobu utkání  s SKS přistoupili k pasivní defenzivě a jelikož jsme nedávali góly a naopak soupeř sem tam trestal v brejkových situacích pak docházelo také ke klopýtnutí (3 x).

 1. SK Slavia Praha
 2. President
 3. Mnichovice
 4. Litice
 5. Bohemians
 6. Rakovník
 7. Kadaň
 8. Praga
 9. Meteor České Budějovice
 10. Litice B
 11. Hradec Králové
 12. HC Hostivař

S ohledem tedy na výše uvedené kluci vyhráli zcela zaslouženě republikovou soutěž. Nevychovám kluky k tomu, aby za každou cenu v mládežnických kategoriích vyhrávali. Chci, aby je hokej bavil na naplňoval a při mezinárodním kontaktu si dostatečně užili toho, co se v dětství a mladí naučili, tedy byli mezinárodně konkurence schopní a těšili se tak z hokeje i v dospělí, věku. Po celou zimu, kluci poctivě trénovali ne venkovním hřišti a to za každého počasí. Za zimní sezónu jsme tak např.  zlepšili úderovou techniku (forhand, beckhand), 2 x 1, 1 x 1…atd.

Vrátíme-li se k halové sezóně (cca 4 měsíce) se pak deficit halové tréninku projevoval zvláště na pomalém povrchu na Chodově, který vyhovoval především defenzivnímu pojetí hry.  Naopak hru, pakliže jsem hráli na rychlých površích (palubovka)  jako byla Kadani, či v Edenu, pak tento pak se handicap nedostatku halového tréninku smazával. Na palubovce tak kluci uplatňovali svojí rychlost, či schopnost hry 1 x 1.

Herní systém při výstavbě hry byl jeden, pakliže však soupeř hraje osobně dochází ke změně. Po celou sezónu, včetně přípravného turnaje na Suda Cupu jsem hráli kombinovanou zónu s okamžitým napadáním. Bohužel absence halového tréninku a pomalý povrch nás donutil ke změně defenzivního systému na zónu praktikovanou seniorskou reprezentací ČR praktikovanou na MEH2010,MSH 2011, MEH2012 (stříbro), MEH2016 (4. místo) zavedeným německým trenérem Althofem, neboť bylo nutné balony získávat v jiném prostoru. I když v podstatě nebyl nebyl čas, učili se kluci systém za pochodu (samozřejmě klukům chybí praxe a neznají nuance systému…atd.). Hráči se ho však zhostili ho však v posledních zápasech obstojně. K tomu chci jízlivě podotknout, že tento systém je osvědčený a moderní, tedy proč se trenéři dospělých kategorií utápí v pasivním systému M, osobním bránění…..k tomu je škoda slov.

V sezóně kluci tak odehráli velmi dobrý mezinárodní turnaj v Hradci Králové – Suda Cup a ligovou soutěž. Kádr mužstva:

 1. Větrovský (2003) GK
 2. Vitošek (2003)
 3. Petschat (2003)
 4.  Haken T. (2003)
 5. Toms/C (2003)
 6. Jelínek M. (2004)
 7. Šplíchal (2004)
 8. Haken F. (2004)
 9. Plachý (2004)
 10. Dvořáček (2005)
 11. Kindl (2005)
 12. Tichončik (2005)
 13. Remiš (2006)
 14. Šmíd (2006)
 15. Mušinský (2006)

9.2.2019 hala Chodov

SKS- President 1:2

SKS – Mnichovice 6:0

Sestava:

Větrovský/GK,Vitošek, Petschat, Toms/C, Šplíchal, Haken F., Plachý, Dvořáček, Mušinský

Bohužel poslední dvojzápas ovlivnili také absence z důvodu nemoci.

V průběhu celé halové sezóny (včetně Suda Cupu) jsem se snažil, aby hráči všichni zahráli. Někteří z rozličných důvodů měli zápasové vytížení větší či menší, ale všichni kluci se dostali do hry.

Dále bych chtěl ještě poděkovat Fandovi Stránskému za spolupráci.

V neposlední řadě také Jirkovi Dobešovi a Lukáši Plachému za pořízení fotografií ze zápasu.

Po návratu kluků z prázdnin se domluvíme na oficiální slavnosti k ukončení  halové sezóny.

S pozdravem

Ludvík

Start a Conversation